Patarimai ir informacija apie vartus ir vartų furnitūrą

Šiuolaikiniai vartai visiškai kitokie nei buvo gaminami prieš dešimt metų – jie ne tik papuošia įvažiavimą į Jūsų teritoriją, bet ir yra patogūs ir saugūs naudoti, neužima papildomos vietos Jūsų kieme ir suteikia apsaugą nuo nepageidaujamų svečių.

 

Šiandien gaminamus vartus galima suskirstyti į šias kategorijas:

Kiemo vartai

Garažo vartai

Pramoniniai vartai

 

Kiemo vartai

Kiemo vartai yra dviejų tipų:

• Stumdomi kiemo vartai (pastaruoju metu ženkliai populiarėjantys).

• Varstomi kiemo vartai (klasikiniai).

Stumdomi kiemo vartai paprastai yra montuojami kiemo viduje ir gali atsidarinėti tiek į dešinę, tiek į kairę pusę, priklausomai nuo to, kiek vietos yra vienoje ar kitoje vartų pusėje. Šie vartai labiausiai tinka teritorijos uždarymui – trumpų, siaurų, nuolaidžių kiemų ar didesnių pravažiavimų užvėrimui.

 

Stumdomų kiemo vartų pranašumai

1. Stumdomi vartai yra kompaktiški ir puikiai tinka esant ribotai kiemo erdvei (taupo vietą). Jiems nereikia papildomo ploto varčių atsidarymui, kadangi jie gali būti tiesiog nustumiami palei tvorą į dešinįjį arba kairįjį šoną. Taigi šie vartai neužima papildomos kiemo teritorijos, kuri yra reikalinga automobilių manevravimui, parkavimui ar kitoms reikmėms.

 

2. Stumdomi vartai sklandžiai juda neliesdami žemės (neturi nei viršutinio, nei apatinio bėgio), todėl nei šiukšlės, nei sniegas ar ledas netrukdo lengvam vartų atidarymui. Tai ypač aktualu Lietuvos klimato sąlygoms.

 

3. Stumdomi vartai gali išlaikyti didelį svorį, dėl to yra tinkami net ir didelio pločio įvažiavimų užvėrimui. Palyginimui, varstomų kiemo vartų varčios, ypač jeigu jos yra sunkios ir ilgos, labai apkrauna vyrius ir vartų stulpus. Dėl per didelės apkrovos vyriai gali greitai susidėvėti, o vartų stulpai – nukrypti į šoną, tuomet papildoma apkrova teks ir vartų automatikai. Stumdomi kiemo vartai neturi šių trūkumų – jie gali sverti keletą tonų ir užtverti didelio pločio, pvz., 10 metrų, įvažiavimus. Net ir esant tokiems parametrams, stumdomi vartai sklandžiai veiks (atsidarinės tolygiai ir be didesnio triukšmo) daugelį metų.

 

 Stumdomų kiemo vartų ir vartų furnitūros charakteristikos:

 

• Bendras stumdomų vartų ilgis yra lygus įvažiavimo pločiui, pridedant 30-40% šio dydžio, priklausomai nuo vartų svorio (viso apie 130-140% įvažiavimo pločio).

• Pastarajame 30-40% papildomame plote yra įrengiami dažniausiai 2 pamatai. Kuo įvažiavimo plotis didesnis, tuo didesnis atstumas tarp šių pamatų. Pamatų matmenys gali būti įvairūs. Pavyzdžiui, kai įvažiavimo plotis 4-5 metrai, o vartai yra vidutinio sunkumo, pirmojo pamato matmenys bus apie 1200 x 500 x 500 cm, antrojo pamato matmenys bus apie 1200 x 400 x 400 cm.

• Ant pirmojo vartų pamato montuojama vartų automatika (elektromechaninė pavara su valdymo bloku ir kintamo kodo imtuvu).

• Ant pamatų yra sumontuojama ir vartų furnitūros detalė – ratukai-vežimėliai.

• Stumdomų vartų rėmas yra suvirinamas ir sumontuojamas ant specialaus profilio bėgelio, kuriuo vartų rėmas juda ratukais-vežimėliais išilgai tvoros.

• Ant bėgelio montuojama krumpliaratinė juosta. Ji reikalinga tam, kad vartų automatika galėtų lengvai stumdyti vartus.

• Kad stumdomi vartai būtų ilgaamžiai ir ilgai tarnautų, reikalingos šios vartų furnitūros detalės: vartų gaudyklės (apatinė ir viršutinė), apatinis ratukas bei prilaikantis ratukas.

 

Stumdomų kiemo vartų furnitūra:

• Rekomenduojami naudoti Italijos gamintojo „Combi Arialdo Srl“ ratukai-vežimėliai „Art.395“. Tai vieni iš patikimiausių šiuo metu rinkoje esančių vartų furnitūros ratukų-vežimėlių, turintys pranašumų dėl specialios konstrukcijos, tvirtų ir atsparių guolių, atlaikantys daugiau nei 900 kg svorio apkrovas (pav. pažymėta RC ir RS). Taip pat šie ratukai-vežimėliai yra cinkuoti ir atitinka trečią atsparumo korozijai klasę pagal standarto UNI EN 1670 reikalavimus. Svarbu paminėti ir tai, kad šie ratukai-vežimėliai yra labai nesudėtingai reguliuojami. Pavyzdžiui, ant vartų rėmo pritvirtinus lenteles, vartai gali kiek nusileisti žemyn, tokiu atveju paprastu raktu galima ratukus-vežimėlius pareguliuoti, kad vartai judėtų tiesiai. Ratukai-vežimėliai stovi vienas nuo kito nutolę tam tikru atstumu ir užtikrina visos judančios vartų sistemos balansą. 

 

 

 • Rekomenduojama naudoti Italijos gamintojo „Combi Arialdo Srl“ specialaus profilio bėgelį „Art.399“. Dėl specialios bėgelio formos, jo viduje neužsilaiko purvas ir vanduo. Bėgelis yra cinkuotas ir atitinka trečią atsparumo korozijai klasę pagal standarto UNI EN 1670 reikalavimus. Atsparumas korozijai ypatingai svarbus, kadangi bėgelis dažnai juda ir jo paviršius gali būti pažeistas bei pradėti rūdyti.

 

• Rekomenduojama naudoti Italijos gamintojo „Combi Arialdo Srl“ vartų gaudykles: apatinę gaudyklę „Art.397“ ir viršutinę gaudyklę „Art.467“. Taip pat naudoti apatinį ratuką „Art.396“ bei prilaikantį ratuką (Art.447, Art.448, Art.455). Apatinis ratukas įvažiuoja į apatinę gaudyklę ir ant jos perneša dalį vartų svorio, nuimdamas dalį apkrovos, tenkančios ratukams-vežimėliams. Viršutinė gaudyklė neleidžia vartams judėti į šonus (subalansuoja visą vartų sistemą, apsaugo nuo triukšmo). Prilaikantis ratukas statomas iš apačios prie viršuje privirinamo profilio ir tvirtinamas prie vartų stulpo, tokiu būdu padėdamas išlaikyti vartus vertikalioje pozicijoje.

 

• Rekomenduojama naudoti Italijos gamintojo Combi Arialdo Srl krumpliaratinė juosta „Art.805“. Juosta gali būti 1 m arba 2 m ilgio.

 

Italijos gamybos kompanija „Combi Arialdo Srl“ jau daugelį metų specializuojasi vartų furnitūros gamyboje ir yra gerai žinoma visame pasaulyje dėl kokybiškų ir ilgaamžių gaminių. Visos vartų furnitūros detalės yra gaminamos toje pačioje gamykloje ir testuojamos kaip vientisa sistema. Tai leidžia tiksliai apskaičiuoti, kokias apkrovas vartų sistema gali atlaikyti, todėl konstrukciją galima gaminti iš plonesnio metalo. To rezultatas – ši sistema yra lengvesnė, dėl to mažiau dėvisi ir papildomai neapkrauna vartų automatikos. Dėl specialios konstrukcijos ši sistema yra labai patvari ir ilgaamžė, taip pat svarbu paminėti, kad ji pasižymi labai geru kokybės ir kainos santykiu.

 

PATARIMAI IR INFORMACIJA APIE VARSTOMUS VARTUS IR VARTŲ FURNITŪRĄ

Varstomi kiemo vartai yra montuojami ant 2 metalinių arba mūrinių su metalinėmis detalėmis stulpų, prie jų specialiais vyriais pritvirtinant varčias.

Varstomų kiemo vartų furnitūra:

• Jeigu stulpai yra mūriniai, patartina naudoti Italijos gamintojo „Combi Arialdo Srl“ vyrius „Art.378“.

• Jeigu stulpai yra metaliniai, tuomet geriausiai tiks privirinami vyriai „Art. 376“ arba reguliuojami vyriai „Art.375“. Naudojant šiuos vyrius galima sureguliuoti vartus ar vartelius, jų nenuimant.

• Ypač aktualus vartelių reguliavimas tuomet, kai yra įrengta nuotolinė vartelių atidarymo sistema. Tuomet yra naudojama spyna varteliams „2450“ su elektromagnetine plokštele „PLE96A“, kuri reaguoja į elektromagnetinius impulsus.

• Tarpas tarp vartų stulpo ir vartų varčios yra labai nedidelis, dėl to būtina jį tinkamai sureguliuoti. Varčios paprastai yra gaminamos iš keturkampio (40 x 40 mm) vamzdžio. Vartų vidus užpildomas naudojant medines lenteles ar dekoratyvines paneles, pagamintas naudojant kaltinius elementus.

 

PATARIMAI IR INFORMACIJA APIE PRAMONINIUS VARTUS IR VARTŲ FURNITŪRĄ

Pramoniniuose objektuose dažniausiai reikalingi vartai, skirti užverti dideles angas. Pastatuose populiariausi yra sekcijiniai vartai, o teritorijos uždarymui naudojami stumdomi vartai. Pramoniniai vartai yra didelių matmenų ir gana intensyviai naudojami, dėl to jiems reikalinga tvirta ir patikima vartų furnitūra bei automatika.

 

Italijos gamybos kompanija „Combi Arialdo Srl“ didelių matmenų stumdomiems vartams siūlo vartų furnitūrą „Medio“ (maksimalus įvažiavimo plotis iki 9 metrų) ir „Grande“ (maksimalus įvažiavimo plotis iki 14 metrų).